Mahon Road over Little Wabash River
Fair Condition61 years old375 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.05 Mi SE Of US 24 |
| Carries | Mahon Road |
| Crosses | Little Wabash River |
| Coordinates | 40.93810, -85.37919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.7 ft (44.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 364.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500070 |