Berry Street over Loon Creek
Fair Condition33 years old157 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.1 Mi N Of W Mckeever ST |
| Carries | Berry Street |
| Crosses | Loon Creek |
| Coordinates | 40.85779, -85.60554 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 135.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500121 |