CR 1100 North over West Fork Clear Creek
Fair Condition42 years old157 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi W Of CR 300 W |
| Carries | CR 1100 North |
| Crosses | West Fork Clear Creek |
| Coordinates | 40.98978, -85.51679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 56.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500054 |