CR 500 West over Brown Ditch
Good Condition61 years old107 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.3 Mi N Of CR 1000 N |
| Carries | CR 500 West |
| Crosses | Brown Ditch |
| Coordinates | 40.97818, -85.54884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 49.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500059 |