CR 1000 North over West Fork Clear Creek
Fair Condition59 years old210 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.6 Mi W Of CR 300 N |
| Carries | CR 1000 North |
| Crosses | West Fork Clear Creek |
| Coordinates | 40.97516, -85.51879 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 139.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500057 |