CR 300 West over East Fork Clear Creek
Fair Condition71 years old428 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi N Of CR 1000 N |
| Carries | CR 300 West |
| Crosses | East Fork Clear Creek |
| Coordinates | 40.97766, -85.51025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.4 ft (23.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 186.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 428 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500063 |