CR 700 North over Clear Creek
Fair Condition50 years old160 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.6 Mi W Of Clear Creek R |
| Carries | CR 700 North |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 40.93121, -85.53367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.2 ft (27.8 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 255.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500061 |