CR 800 North over Branch Clear Creek
Fair Condition30 years old315 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.6 Mi W Of CR 600 W |
| Carries | CR 800 North |
| Crosses | Branch Clear Creek |
| Coordinates | 40.94461, -85.57289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500125 |