CR 600 West over Branch Clear Creek
Fair Condition56 years old105 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi S Of CR 800 N |
| Carries | CR 600 West |
| Crosses | Branch Clear Creek |
| Coordinates | 40.94247, -85.56577 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 54.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500119 |