Clear Creek Road over Clear Creek
Fair Condition53 years old321 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.05 Mi N Of CR 750 N |
| Carries | Clear Creek Road |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 40.93884, -85.53033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 86.3 ft (26.3 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 226.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 321 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500062 |