CR 700 North over Bull Creek
Fair Condition95 years old132 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.4 Mi E Of CR 100 E |
| Carries | CR 700 North |
| Crosses | Bull Creek |
| Coordinates | 40.93203, -85.42647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500065 |