Old Fort Wayne RD over Bull Creek
Fair Condition44 years old268 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 1.0 Mi NE Of CR 600 N |
| Carries | Old Fort Wayne RD |
| Crosses | Bull Creek |
| Coordinates | 40.92526, -85.42066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 167.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500067 |