CR 300 East over Cow Creek
Good Condition10 years old157 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi E Of CR 900 N |
| Carries | CR 300 East |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 40.96315, -85.39422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 136.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500136 |