CR 1075 North over Little Salt Creek
Good Condition39 years old30 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.09 S Of CR 675 W |
| Carries | CR 1075 North |
| Crosses | Little Salt Creek |
| Coordinates | 39.03109, -86.17257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 131.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600006 |