CR 675 West over Br Of Cross Branch
Fair Condition27 years old65 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.44 N Of CR 1100 N |
| Carries | CR 675 West |
| Crosses | Br Of Cross Branch |
| Coordinates | 39.04030, -86.16674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 65.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600007 |