CR 1100 North over Cross Branch
Fair Condition54 years old145 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.01 E Of CR 650 W |
| Carries | CR 1100 North |
| Crosses | Cross Branch |
| Coordinates | 39.03408, -86.16805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 135.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600008 |