CR 775 West over Little Salt Creek
Fair Condition48 years old240 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.17 N Of CR 940 N |
| Carries | CR 775 West |
| Crosses | Little Salt Creek |
| Coordinates | 39.01504, -86.18649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 106.3 ft (32.4 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 256.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600001 |