CR 820 North over Callahan Branch
Fair Condition49 years old205 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.09 E Of CR 1190 W |
| Carries | CR 820 North |
| Crosses | Callahan Branch |
| Coordinates | 38.99392, -86.24100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 122.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600013 |