CR 1000 North over Br Of Little Salt Creek
Fair Condition51 years old100 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.03 W Of CR 1000 W |
| Carries | CR 1000 North |
| Crosses | Br Of Little Salt Creek |
| Coordinates | 39.01960, -86.22780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 63.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600002 |