CR 1000 North over South Fork Salt Creek
Fair Condition56 years old205 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.07 E Of CR 1190 W |
| Carries | CR 1000 North |
| Crosses | South Fork Salt Creek |
| Coordinates | 39.02199, -86.26059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 285.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600003 |