CR 100 East over Branch Of Cooley Creek
Good Condition34 years old115 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.18 S Of CR 1050 N |
| Carries | CR 100 East |
| Crosses | Branch Of Cooley Creek |
| Coordinates | 39.02597, -86.02250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 91.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600036 |