CR 325 East over White Creek
Fair Condition58 years old300 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.26 S Of CR 950 N |
| Carries | CR 325 East |
| Crosses | White Creek |
| Coordinates | 39.01368, -85.97744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.3 ft (26 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 171.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600055 |