CR 875 North over White Creek
Poor Condition56 years old210 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.15 E Of CR 200 E |
| Carries | CR 875 North |
| Crosses | White Creek |
| Coordinates | 39.00456, -85.99885 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 160.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600052 |