CR 800 North over White Creek
Fair Condition40 years old125 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.73 E Of CR 100 E |
| Carries | CR 800 North |
| Crosses | White Creek |
| Coordinates | 38.99347, -86.00836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.3 ft (32.4 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 262.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600051 |