Redwood AVE over Bnsf Rr
Poor Condition113 years old15 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071361804 |
| Carries | Redwood AVE |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 40.95634, -95.03813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 219.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1913 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Railroad |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000254210 |