FM over East Tarkio Creek
Fair Condition57 years old50 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 071372504 |
| Carries | FM |
| Crosses | East Tarkio Creek |
| Coordinates | 40.91808, -95.06100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 288.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000254520 |