Local over Nodaway River
Fair Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073361302 |
| Carries | Local |
| Crosses | Nodaway River |
| Coordinates | 41.12171, -94.94670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256050 |