Local over Sin Creek
Fair Condition62 years old15 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073362502 |
| Carries | Local |
| Crosses | Sin Creek |
| Coordinates | 41.10069, -94.94676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 266.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256120 |