Local over Sin CR
Fair Condition52 years old20 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073362602 |
| Carries | Local |
| Crosses | Sin CR |
| Coordinates | 41.09147, -94.96591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 245.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256141 |