Local over Small Stream
Poor Condition41 years old5 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Montgomery |
| Location | 073362601 |
| Carries | Local |
| Crosses | Small Stream |
| Coordinates | 41.10127, -94.96029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 161.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000256131 |