75th St. Rs 49 over Trib. To Turkey Creek
Fair Condition44 years old49 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.0n 0.5e Of Uniontown |
| Carries | 75th St. Rs 49 |
| Crosses | Trib. To Turkey Creek |
| Coordinates | 37.89139, -94.96986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060010 |