77th St. Rs 49 over Dyer Creek
Fair Condition91 years old49 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.7e 4.3n Of Uniontown |
| Carries | 77th St. Rs 49 |
| Crosses | Dyer Creek |
| Coordinates | 37.91145, -94.96524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 79.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060030 |