Poplar Rd. Rs 49 over Turkey Creek
Good Condition44 years old49 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.1n 0.6e Of Uniontown |
| Carries | Poplar Rd. Rs 49 |
| Crosses | Turkey Creek |
| Coordinates | 37.89232, -94.96626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 289.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060020 |