Soldier Rd. Rs 53 over Limestone Creek
Good Condition36 years old84 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 3.0n 1.3e Of Bronson |
| Carries | Soldier Rd. Rs 53 |
| Crosses | Limestone Creek |
| Coordinates | 37.93611, -95.03694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 344.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000060150 |