Rs 705 over Schubert Creek
Poor Condition103 years old64 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.4s 1.4e Of Bronson |
| Carries | Rs 705 |
| Crosses | Schubert Creek |
| Coordinates | 37.86255, -95.04510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 67.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060280 |