45th St. Rs 1191 over Trib. To Marmaton River
Poor Condition103 years old37 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.0s 2.5w Of Uniontown |
| Carries | 45th St. Rs 1191 |
| Crosses | Trib. To Marmaton River |
| Coordinates | 37.81861, -95.02458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 54.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060310 |