45th St. Rs 1191 over Marmaton River
Poor Condition106 years old37 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 2.6s 2.5w Of Uniontown |
| Carries | 45th St. Rs 1191 |
| Crosses | Marmaton River |
| Coordinates | 37.80833, -95.02483 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 2.0 ft (0.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060309 |