Maple Rd. Rs 705 over Tennyson Creek
Fair Condition103 years old105 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Bourbon |
| Location | 0.3n 1.8w Of Uniontown |
| Carries | Maple Rd. Rs 705 |
| Crosses | Tennyson Creek |
| Coordinates | 37.85167, -95.01444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 171.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2006) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000060285 |