Local Road 9.4-x.5 over Clarks Creek
Poor Condition116 years old5 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 5.5s 3.0e Of Wreford |
| Carries | Local Road 9.4-x.5 |
| Crosses | Clarks Creek |
| Coordinates | 38.87724, -96.79075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 132.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000310879404545 |