Tri County Road over Clarks Creek
Good Condition25 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 6.0s 3.0e Of Wreford |
| Carries | Tri County Road |
| Crosses | Clarks Creek |
| Coordinates | 38.87000, -96.78694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 335.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310879504560 |