Mcneal RD 19.7-u.6 over W. Branch Humboldt Creek
Good Condition11 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 6.0s 12.0e Junction City |
| Carries | Mcneal RD 19.7-u.6 |
| Crosses | W. Branch Humboldt Creek |
| Coordinates | 38.91964, -96.60261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 135.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2014) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310899604486 |