Garanson Rd. over East Branch Humboldt Cr.
Fair Condition61 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 7.0s 14.0e Junction City |
| Carries | Garanson Rd. |
| Crosses | East Branch Humboldt Cr. |
| Coordinates | 38.90806, -96.56556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 66.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310901804505 |