Edwards Rd19.7-v.0 over West Branch Humboldt Cr.
Fair Condition96 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 7.0s 12.0e Junction City |
| Carries | Edwards Rd19.7-v.0 |
| Crosses | West Branch Humboldt Cr. |
| Coordinates | 38.91372, -96.60028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 84.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000310899704500 |