100 AVE (north) over Antelope Creek
Fair Condition86 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 2.3n Of Studley |
| Carries | 100 AVE (north) |
| Crosses | Antelope Creek |
| Coordinates | 39.39014, -100.16210 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 102.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330517003843 |