110 AVE (south) over South Fork Solomon River
Good Condition42 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.0e 0.2s Of Studley |
| Carries | 110 AVE (south) |
| Crosses | South Fork Solomon River |
| Coordinates | 39.35556, -100.14361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 524.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330519003886 |