125 Ave. (23) over Antelope Creek
Poor Condition116 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.1n 2.3w Of Morland |
| Carries | 125 Ave. (23) |
| Crosses | Antelope Creek |
| Coordinates | 39.37643, -100.12233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 113.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2014) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330521403863 |