P Road (west) over South Fork Solomon River
Good Condition66 years old60 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.1w Of Morland |
| Carries | P Road (west) |
| Crosses | South Fork Solomon River |
| Coordinates | 39.34931, -100.09886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 317.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330523403900 |