150 AVE (1st St) over Trib. To S. Fork Solomon
Fair Condition91 years old60 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | SE Corner Morland |
| Carries | 150 AVE (1st St) |
| Crosses | Trib. To S. Fork Solomon |
| Coordinates | 39.34686, -100.07014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 72.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330527003905 |