P Road (west) over Trib. To S. Fork Solomon
Good Condition45 years old60 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 0.9e Of Morland |
| Carries | P Road (west) |
| Crosses | Trib. To S. Fork Solomon |
| Coordinates | 39.34944, -100.05389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 96.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330527903900 |