80th RD over Bacon Creek
Poor Condition111 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.1n Of Ash Grove |
| Carries | 80th RD |
| Crosses | Bacon Creek |
| Coordinates | 39.16417, -98.35917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 48.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530711004148 |